Łupież pstry to uciążliwa choroba dermatologiczna, która może powodować również pogorszenie samopoczucia czy niższą samoocenę. Na szczęście objawom można szybko i skutecznie zaradzić, stosując odpowiednie kosmetyki. Za każdym razem należy dokładnie sprawdzić ich skład oraz działanie poszczególnych składników aktywnych, aby jak najlepiej skomponować terapię celowaną. Jakie warto wybrać i dlaczego?
„Aby pokonać łupież pstry, należy postawić na odpowiednie składniki aktywne zawarte w kosmetykach. Dzięki nim można jednocześnie zwalczać zarówno przyczyny, jak i objawy problemu. Znaczenie ma zarówno rodzaj znajdujących się w preparacie składników aktywnych, jak i ich stężenie. Podobnie jak systematyczność stosowania produktów.”
– mówi Karolina z RANKmistrz.pl
Ranking szamponów na łupież pstry – poznaj najlepszy produkt
Miejsce
Zdjęcie
Nazwa
Najtańsza oferta
1
Pityver szampon
2
Pharma Elestabion S
3
FlosLek ElestaBion T
4
Pirolam
5
Nizoral
nr 1 – Pityver szampon
Nazwa i nasza ocena
Pityver szampon
10/10
Opis
Szampon bazuje na innowacyjnej formule, zawiera naturalne składniki aktywne, które usuwają łupież pstry niwelując przyczyny choroby, czyli obecność drożdżaków. W przeciwieństwie do innych preparatów nie działa tylko na skutki, ale wspiera również naturalną likwidację powodów powstawania łupieżu pstrego. W związku z tym produkt łagodzi przykre dolegliwości łupieżu oraz stany zapalne skóry, wspiera barierę ochronną skóry, reguluje proces rogowacenia naskórka i produkcję sebum, wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i nawilżające, oczyszcza skórę głowy, przyspiesza proces gojenia.
W jego składzie znajdują się między innymi: witamina E, glinka biała Montmorillonite czy pirokton olaminy. Szampon to pierwszy i najważniejszy etap w pielęgnacji skóry głowy i włosów dotkniętej problemem łupieżu pstrego.
Zalety:
- skutecznie i dokładnie oczyszcza,
- nie obciąża i nie przesusza włosów,
- zawiera pirokton olaminy – skutecznie niwelujący łupież pstry,
- nie uczula,
- koi podrażnienia,
- naturalny skład.
nr 2 – Pharma Elestabion S
Nazwa i nasza ocena
Opis
Specjalistyczny szampon, który przeznaczony jest do mycia oraz pielęgnacji włosów, a także skóry głowy dotkniętej problemem łupieżu pstrego, a także ze skłonnością do łojotoku. Wspiera łagodzenie objawów, reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu redukuje przetłuszczanie włosów. Ponadto reguluje i wykazuje korzystny wpływ na naturalną mikroflorę bakteryjną, co ogranicza ryzyko ponownego rozwoju choroby. Ponadto jest delikatny w działaniu, łatwo się rozprowadza, a także spłukuje.
Zalety:
- łagodzi uczucie swędzenia towarzyszące chorobie,
- koi skórę,
- dobry dla wegan.
nr 3 – FlosLek ElestaBion T
Nazwa i nasza ocena
FlosLek ElestaBion T
7,5/10
Opis
To szampon dermatologiczny, który usuwa objawy łupieżu suchego i pstrego, a także przeciwdziała jego nawrotom. Ponadto nawilża skórę głowy i włosy. Reguluje proces keratynizacji (złuszcza się) naskórka, ogranicza złuszczanie się owłosionej skóry głowy. Działa nie tylko objawowo, ale przede wszystkim an przyczyny problemu. Ogranicza rozwój bakterii i grzybów, które odpowiadają za rozwój łupieżu. Ponadto kosmetyk normalizuje i odnawia mikroflorę bakteryjną skóry. Usuwa zaczerwienienia i podrażnienia, przeciwdziała wypadaniu włosów. Nie wywołuje podrażnień. Jednocześnie jest świetnym produktem do oczyszczania skóry głowy. W jego składzie znajdują się między innymi: Elestab® HP 100, mocznik, prebiotyk czy wyciąg z łopianu.
Zalety:
- naturalne składniki aktywne,
- gęsta konsystencja.
nr 4 – Pirolam
Nazwa i nasza ocena
Pirolam
7/10
Opis
To produkt przeznaczony do pielęgnacji włosów z problemem łupieżu, który zawiera składniki aktywne przebadane dermatologicznie. Dowiedziono ich skuteczność kliniczną w walce z łupieżem, jak i właściwości poprawiające kondycję skóry głowy i włosów. Dzięki temu szampon niweluje nie tylko objawy, ale także przyczyny problemu. W jego składzie znajdują się między innymi cyklopiroksolamina i klimbazol. Niniejszy szampon na łupież pstry należy stosować 2-3 razy w tygodniu co najmniej przez 4 tygodnie. Po zakończeniu kuracji można zastosować szampon w celach podtrzymujących efekt, co najmniej raz w tygodniu przez 3 miesiące.
Zalety:
- dostępny jest w trzech różnych formach: tuba, saszetki oraz butelka o różnych pojemnościach,
- dostępny w aptekach.
nr 5 – Nizoral
Nazwa i nasza ocena
Nizoral
6,5/10
Opis
To szampon leczniczy w postaci leku przeciwgrzybiczego, przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Jego substancją czynną jest ketokonazol (20 mg). Jego stosowanie jest wskazane w leczeniu, a także profilaktyce niniejszych chorób skóry, spowodowanych przez drożdżaki typu Malassezia: łupieżu owłosionej skóry głowy (złuszczanie się naskórka owłosionej skóry głowy, co można obserwować jako białe, oddzielające się z łatwością łuski), łojotokowego zapalenia skóry (charakterystyczne brązowawo-czerwone plamy znajdujące się na klatce piersiowej oraz na twarzy, złuszczające się w formie białych albo żółtych łusek). Ponadto lek zalecany jest podczas kuracji łupieżu pstrego wywołanego przez Pityriasis versicolor, podczas którego pojawiają się na skórze klatki piersiowej małe, białe plamki.
Zalety:
- szybkie działanie,
- praktyczne opakowanie,
- dostępny w aptekach.
Najlepszy szampon na łupież pstry – jak go wybrać?
Dobry szampon na łupież pstry to produkt, który usuwa zarówno objawy, jak i przyczyny problemu. W związku z tym polecany szampon na łupież pstry likwiduje nadmierne złuszczanie się naskórka widoczne jako charakterystyczne plamki, jak i zaczerwienienie i świąd. Jednocześnie niweluje grzyby odpowiedzialne za rozwój choroby. Za skuteczne działanie produktu odpowiadają przede wszystkim starannie skomponowane składniki aktywne, które wykazują właściwości przeciwgrzybicze, łagodzące, nawilżające, kojące i seboregulujące.
Jaki szampon na łupież pstry wybrać- jakie składniki są odpowiednie?
Z pewnością taki, który nie zawiera substancji syntetycznych, które dodatkowo podrażniają skórę i nasilają problem. Szczególnym zagrożeniem są składniki takie jak: EDTA, Parabeny, alkohol czy silikony, które mogą nasilać problemy ze skóra głowy i włosami.
„Łupież pstry to przede wszystkim choroba dermatologiczna, która charakteryzuje się nieprzyjemnymi objawami, których zwalczanie wymaga kompleksowych i zdecydowanych działań. Pierwszym etapem powinna być konsultacja z dermatologiem, który decyduje o odpowiedniej ścieżce leczenia. W wybranych przypadkach konieczne jest zastosowanie preparatów farmakologicznych. W zdecydowanej większości przypadków wystarczające okazują się jednak specjalistyczne szampony, które bazują na innowacyjnej formule aktywnych składników, stymulujących komórki do naturalnej regeneracji.”
– mówi Karolina z RANKmistrz.pl
Kiedy zacząć stosować kosmetyki?
Aby skutecznie rozwiązać problem łupieżu pstrego, warto postawić na wiodących w branży producentów, których kosmetyki zostały przebadane dermatologicznie, dzięki czemu ich działanie jest udowodnione. Wśród producentów, których szampony wykazują skuteczność w walce z łupieżem pstrym, wymienia się przede wszystkim: Pityver, Pharma Elestabion, Floslek.
Ranking kremów na zmarszczki – podsumowanie
Łupież pstry to choroba dermatologiczna wywołana przez drożdżaki bytujące na owłosionej skórze głowy. Ich obecność i nadmierne rozmnażanie mogą powodować osłabienie oraz wypadanie włosów. Aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami choroby, a przede wszystkim zwalczyć jej przyczyny niezbędne jest wdrożenie prawidłowego leczenia. W pierwszej kolejności warto zastosować kosmetyki takie jak szampon, ponieważ działają one zarówno na skórę głowy, jak i włosy. Jeśli leczenie za pomocą kosmetyków nie pomaga, niezbędna jest konsultacja dermatologiczna, podczas której lekarz zdecyduje o właściwym sposobie leczenia dopasowanym do indywidualnej sytuacji pacjenta oraz jego objawów.
Nie wiedziała, że Pityver szampon jest numerem jeden. Na pewno będę to stosowała.